835
1550561

Yae Asano

(Japan, 1914-1996)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Yae Asano
(Japan, 1914-1996)

”Work"

Signerad Y. Asano och daterad -87. Duk 73 x 91 cm.

Proveniens

Akira Ikeda Gallery, Tokyo.
Sakura Gallery, Nagoya.
Japanska Galleriet, Stockholm.
Privatsamling.

Japanska Galleriet, Stockholm, "Yae Asano", 5-19 September, 1987.

Under andra hälften av 1900-talet diskuterades gemensam inspiration och ömsesidiga influenser avseende två betydande samtida konstnärer, den japanska Yae Asano och amerikanske Cy Twombly.
Av den anledningen samlade Akira Ikeda Gallery Yae Asano och Cy Twombly för en gemensam utställning i Tokyo, under 1-20 oktober 1987. Vid tiden för den gemensamma utställningen utförde Yae Asano auktionens målning "Work". Denna målning ställdes senare även ut i Stockholm 1987, på Japanska Galleriet.

Toyota Municipal Museum of Art i Aichi äger en målning av Yae Asano från 1987. Denna målning är nära besläktad med konstverket i den kommande auktionen.

Auktionens målning "Work" (1987) är ett lysande exempel på konstnärens vackra linjemålningar, som inkluderar Yae Asanos symboliska skrapteknik. Yae Asano har hyllats för sin skrap-teknik, men denna teknik är inte så enkel som det kan låta. Det är resultatet av konstnärens experiment med att omsorgsfullt rispa och skrapa fram formationer i duken och därefter fylla dessa linjer med färg. Förutom oljemålningar producerade Yae Asano även många etsningar och verk på papper. Hans abstrakta verk sägs uttrycka en unik japansk estetik, med lyriska former och linjer som kombinerar det gamla och det nya.

Konstnären Yae Asano (1914-1996) föddes i Suzuka 1914, en stad på den japanska sydkusten. Efter examen från gymnasiet gick han med i armén från 1932 och skickades till Manchuriet i ett år. 1933, när han återvände till Japan, började han måla abstrakt, efter att ha blivit influerad av Riichi Noda (1907-1987), en japansk poet och konstkritiker.

Till stor del självlärd utvecklade Yae Asano sin unika, abstrakta stil fri från konventionella värderingar som kan komma från en akademisk utbildning. 1957 började han producera verk med hjälp av hikkaki-metoden (att rista och skrapa), där han applicerade flera färglager. Därefter ristade han in den övre ytan innan den torkade, vilket gav intrikata mönster. Konstnärens rytmiska linjer leder till konstverkets lyriska och kontemplativa komposition.

Yae Asanos målningar ingår i många betydande museisamlingar, inklusive National Museum of Modern Art i Tokyo, Nagoya City Art Museum, Aichi Prefectural Museum of Art i Nagoya, Mie Prefectural Art Museum, Museum of Modern Art i Toyama, Toyota Municipal Museum of Art, The National Museum of Art i Kyoto, Chiba City Museum of Art, The Museum of Modern Art i Wakayama, Meguro Museum of Art och Oita City Art Museum.