Ljusstake, brännförgylld brons, empire, 1800-talets första hälft.

Räfflad pelare med dekor av akantusblad krönt med vindruvor. Ljuspipa med dekor av akantusblad. Rund fot med dekor av av vindruvor, bladverk samt palmettbård. Höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre buckla vid nedre kant.

Utropspris
250 EUR