FAt, kanna och skål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Fat, dekor av tiger. Diameter 21,5 cm. Kanna med dekor iunderglasyrblått, höjd 12 cm. små nagg. Skål, diameter 11 cm. Har ursprungligen haft lock.

Fatet med skador, lagningar. Nagg.

Proveniens

Utropspris
2 500 SEK