Barbie, docka, vintage, "Nr. 1 Ponytail", Mattel 1959

Första utgåva av Barbie. Blond version. Svart- och vitrandig baddräkt. guldfärgade ögle-örhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå och hål för nummer etts ställning. Solid kropp med hål under fötterna med infällda koppartuber.
Märkt: BarbieT.M.
Pats.Pend.
©MCMLVIII
by Mattel Inc.
Längd 28 cm
Originalkartong. Broschyr
Medföljer extra: Reproduktionsställning

Blekt, smärre slitage. Originalkartong med tejp rest och smärre slitage

Proveniens

En privat samling

Lanserades vid New Yorks leksaksmässa den 9 mars 1959

Utropspris
30 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09