Barbie och Ken, dockor 2 st. samt kläder, vintage, "Nr. 4, Ponytail" Mattel 1960, Ken Mattel 1963/64

Fjärde utgåvan, blond version med blå ögonskugga. Svart- och vitrandig baddräkt, vita pärlörhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå. Solid kropp utan hål under fötterna.
Märkt:
Barbie T.M.
©MCMLVIII
By Mattel Inc.
Längd 28 cm.
Medföljande: Ny speciell ställning till Nr.3 och Nr. 4 med svart BarbieR-märkt platta och hål för medföljandensvart metallställning, nyare modell.
Första Ken-dockan med målat hår, brunett version. Röda bomullsshorts, röd/vitrandig strandjacka, korktofflor med röd slejf.
Märkt:
Ken T.M.
Pats.Pend
©MCMLX
By Mattell Inc.
Längd 30,5 cm
Kläder:
Nr. 982 vintage "Solo In The Spotlight" (1960-64) komplett
Nr. 978 vintage "Let's Dance" (1960-62) komplett
Nr. 786 vintage "Ken Saturday Date" (1961-1963) komplett

Obetydligt slitage. Smärre färgbortfall i Kens hår. Ken obetydligt smutsiga fötter

Proveniens

Privat samling

Utropspris
6 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09