Barbie och Ken, dockor 2 st. samt kläder, vintage, "Nr. 5 Ponytail", Mattel 1961, "Ken" Mattel 1961

Femte utgåvan, rödhårig version (1961), svart - och vitrandig baddräkt, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå. Kropp med ihålig torso, med ny plast som ibland "svettas" i övrigt samma som "Nr. 4, Ponytail"
Märkt:
Barbie T.M
Pats. Pend
©MCMLVIII
by Mattel Inc.
Längd 29 cm
Medföljande: Ny speciell ställning helt i svart metall
Första Ken-dockan med flockat hår, blond version. Röda bomullsshorts med vita revär, gul frottéhandduk, korktofflor med röd slejf.
Märkt:
Ken T.M.
pats Pend
©MCMLX
by Mattel Inc.
Längd 30,5 cm
Medföljande: Originalkartong med ställning, Broschyr
Kläder.
Nr. 933 vintage "Movie Date" (1962-63) komplett
Nr. 984 vintage "American Airlines Stewardess" (1961-64) komplett
Nr. 0779 vintage "Ken American Airlines Captain" (1964-1965) komplett med extra skjorta
Nr. 1403 vintage "Ken Going Bowling" (1964-65) komplett

Obetydligt slitage. Kens originalkarton med smärre slitage och märken

Proveniens

Privat samling

Utropspris
5 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09