Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Oktagonala med dekor i underglasyrblått, centralt motiv av flodlandskap med trädgård i förgrunden. Runt brämet dekor efter europeisk förlaga med "genombruten" kant, typiskt på tidens dessert tallrikar. Diameter 23 cm.

Mistor. Små glasyrnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Utropspris
4 000 SEK