Roland Mellin, skrivställ, nyrokoko, silver och överfångsglas, Helsingfors 1860.
Slipat glas, delvis oktagon form, dekor med blommor och förgyllning. Bläckhorn och sandströare, höjd 5,5 resp 7 cm.
Bladformat ställ, längd 15 cm, stämplat R. Mellin. Silvervikt 120 g.
Sliten förgyllning. Det andra locket saknas. Anlöpningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor