Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand eller Bertil Brisborg (Sverige) 1910-1993, bordslampor, 1 par, modell "30246" Nordiska Kompaniet 1940-tal

Fot i antikoxiderad mässing, godronnerad pelare i mahogny, skärm i vitlackerad mässing, märkta, skärmens diameter 38 cm, höjd ca 51 cm.

Slitage. En med färgbortfall invändigt i skärmen. Nydragen el.

Avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1942.
Annons från Tidskrift för ljuskultur. Stockholm: Svenska föreningen för ljuskultur, Nr 3, 1945.

Modellen förekommer från år 1959 i Arvid Böhlmarks Lampfabriks kataloger, under modellnummer 15625. Sannolikt köpte Böhlmarks NK's restlager när produktionen av konsument-armaturer trappades ner för att slutligen upphöra omkring år 1965.

Utropspris
20 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60