Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bertil Brisborg, taklampa, modell "33135", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Röd blästrad samt vitlackerad metall, detaljer av mässing och nedtill träknopp, en ljuspunkt, märkt 40W NK 530008 Made in Sweden Patent S, justerbar höjd, diameter 24 cm.

Smärre slitage, färgbortfall, senare träknopp. Nyomdragen el.

Avbildad i katalog 1954.

Formgivare

Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.

Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.

Utropspris
4 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77