Denise Wren

(Storbritannien, 1891-1979)
Denise Wren
(Storbritannien, 1891-1979)

Denise Wren, vaser, 3 st, Storbritannien.

Stengods glaserade i jordtoner. Signerade. Höjd 14,5 -19 cm och diameter 10,5 - 15 cm.

Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.

Formgivare

Denise Wren var en brittisk keramiker och konsthantverkare, född i Australien. Hon utbildade sig först vid Kingston School of Art där hon hade Archibald Knox som lärare. Hon fortsatte senare att utbilda sig för Henry Hopkins, Camberwell School of Art år 1920. Hon fortsatte senare att studera Guildford School of Art mellan 1945 - 1947 och därefter vid Royal College of Art från 1947 - 1950.
Densie Wren startade sin egna verksamhet "The Potter's Croft" in Oxshott Surrey ca 1915. Hon var en av de första kvinnliga studiokeramikerna i Storbritannien och en pionjär på många vis. Hennes arbeten var framför allt kärl och tallrikar i lergods med färgglada glasyrer och såldes på olka marknader samt via postorder världen över. Så småningom utvecklade de en ugn i Oxshott där de kunde göra saltglaserat stengods, en teknik som fallit lite i glömska vid den här tiden.

Utropspris
4 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23