W.A. Bolin

(Sverige, Grundat 1791)
W.A. Bolin
(Sverige, Grundat 1791)

W.A. Bolin, bestickuppsättning, 197 delar, silver, modell F, med spegelmonogram, Stockholm, bl a 1931

Graverat spegelmonogram.

17 matskedar 21 cm
16 matgafflar 20 cm
13 matknivar 25,2 cm
17 bordsgafflar 17,5 cm
17 bordsknivar 21,5 cm
17 fiskknivar
16 fiskgafflar
18 teskedar 14,2 cm
17 moccaskedar 10,4 cm
17 fruktknivar 18 cm
18 assiettgafflar 14,2 cm
8 smörknivar 17,2 cm
2 såsskedar 17,5 cm
1 serveringssked 20,5 cm
1 serveringssked 13,8 cm
1 ostkniv 21 cm
1 pastejkniv 18,2 cm

Total vikt inkl rostfria blad 9280 gram

1 kompottsked/barnsked Georg Jensen 'Pyramid', samt en serveringssked Georg Jensen, med samma monogram, medföljer.

I schatull av ek i rokokostil med skuren dekor, 59 x 37, höjd 91 cm.

Smärre slitage. Schatull med ställvis smärre skador.

Klubbat pris
39 000
3 427
3 638
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
19 maj 21:53
39 000 SEK
19 maj 21:53
38 000 SEK
19 maj 21:52
37 000 SEK
19 maj 21:52
36 000 SEK
19 maj 21:50
35 000 SEK
19 maj 21:50
34 000 SEK
19 maj 21:49
33 000 SEK
19 maj 21:49
32 000 SEK
19 maj 16:29
20 000 SEK
12 maj 11:11
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02