Kan inte nå servern

Rörstrand

(Sverige, 1726-)
Rörstrand
(Sverige, 1726-)

Rörstrand, matservis, 26 delar, "Rehnska mönstret", 1976.

S.k Rehnska mönstret mot bianco sopra bianco-fond. Efter servis från 1758-60.
12 djupa tallrikar, diameter 22 cm, olika numreringar.
12 flata tallrikar, diameter 25 cm, olika numreringar.
Terrin med lock. Numrerad 1211/1800.
Uppläggningsfat, längd 46 cm. Numrerat 298/1800

Helhetsintrycket är mycket gott.

Övrig information

Ett antal certifikat samt ett inköpskvitto medföljer.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
11 700
S
E
K
1 028
E
U
R
1 091
USD
Utropspris
10 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
6
A
19 maj 7:42
11 700 SEK
7
19 maj 7:42
11 200 SEK
6
18 maj 23:23
10 200 SEK
5
A
18 maj 17:18
10 000 SEK
5
A
18 maj 17:17
9 400 SEK
6
18 maj 17:17
9 200 SEK
5
A
18 maj 17:17
8 700 SEK
6
18 maj 17:17
8 500 SEK
5
18 maj 9:30
7 500 SEK
4
16 maj 12:53
3 200 SEK
3
14 maj 9:48
3 000 SEK
1
13 maj 21:27
2 200 SEK
2
12 maj 14:38
2 000 SEK
1
10 maj 20:51
1 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Jessica Löfgren
Stockholm
Jessica Löfgren
Värderare
+46 (0)727 43 08 79

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice