Swedish Art Glass - Spring Edition

Bukowskis presenterar här ett kurerat urval konstglas från 1900-talets mitt fram till vår samtid. Bland föremålen finns flera av Sveriges främsta glaskonstnärer representerade. Upptäck Nils Landbergs klassiska tulpanglas från 1950-talet och mer samtida, unika skulpturer av Kjell Engman. Även Bengt Lindström, främst känd som bildkonstnär, är här representerad med en expressiv vas.

Utforska hela katalogen och låt dig inspireras.

22 föremål