Pehr Zethelius, Sockerskrin, silver, Stockholm 1797, gustavianskt.

Ovalt med raka sidor och tassfötter. Kantdekor av pärlstavsbårder och räfflat band, på locket liggande vinranka. Nyckel medföljer. Undertill stämplat ägarvapen. Längd 17,5 cm, vikt 635 gram.

Lätt slitage.

Klubbat pris
24 000
2 109
2 239
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
20 dec 2018 18:13
24 000 SEK
20 dec 2018 18:13
23 000 SEK
20 dec 2018 18:11
22 000 SEK
20 dec 2018 13:57
20 000 SEK
19 dec 2018 20:25
17 000 SEK
19 dec 2018 17:46
15 000 SEK
19 dec 2018 17:27
8 400 SEK
14 dec 2018 10:50
8 200 SEK
13 dec 2018 17:36
8 000 SEK
13 dec 2018 17:28
350 SEK
12 dec 2018 15:35
300 SEK