LJUSKRONA OSCARIANSK, 1800-talets slut.

Stomme i mässing behängd med slipade prismor. 16 ljushållare. Fyra elektriska ljuspunkter. Diameter 70, höjd 100 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Vissa prismor med nagg. Enstaka prismor saknas.

Utropspris
15 000 SEK