SIGURDUR GUDMUNDSSON, skulptur i svart lack signerad Sigurdur Gudmundsson och daterad 2001.
"Mocca", 2001. Objekt i svart lack i form av Moccapralin, ur serien "Art, Meaning & Love". 35 x 22 cm, höjd 15 cm.
Obetydliga rispor.
Galleri Riis, Oslo.
Galleri Riis, Oslo, 2002, "Art Meaning & Love".
Serien "Art, Meaning & Love" består av 17 olika former i 7 olika material. Denna skulptur är unik i just denna storlek och material.