TRULS MELIN, bemålad capa/kartong.
"Drömskeppet". Höjd 48, längd 100, djup 30 cm. Inklusive specialgjord monter i plexiglas och trä. Höjd 140, längd 118, djup 38 cm.
Smärre slitage.
Galleri Magnus Åklundh, Malmö.
År 2007 erhöll Truls Melin Moderna Museets Vänners Skulpturpris, K.A. Linds Hederspris. I den publikation som utgavs i samband med detta skriver Ronald Jones följande om Melins konstnärskap:
"Melins konst befinner sig långt från den osjälvständiga samtidskonstens alltför eftergivna nyckfullhet, den är precis som Baudelaire sade: "barndom fångad på nytt med vilja". Detta är något som förblir en gåva på 2000-talet, precis som Melin förblir obotlig idealistisk."