933302

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August strindberg, brev, daterad 1910.

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av
Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 3 juli 1910, 4 s. i 8:o.,
text samt två små teckningar på 2 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår
av vikning.
Handlar om Strindbergs planerade (men aldrig genomförda) resa från
Stockholm till Brand i Rävlanda, Västergötland. Utifrån ett par
fotografier av gården som Strindberg fått (nu i Kungl. Biblioteket)
ställer han frågor om husen och deras invånare, vem han skall äta med
m.m. Han har även ritat två små skisser. (Det är känt att Brand, som
tidigt intresserat sig för Strindbergs måleri och rentav ordnade en
utställning i Lund 1892 (se noten till Strindbergs brevutgåva, nr 2431),
till och med planerade att inrätta en ateljé åt honom i Rävlanda.)

Vikveck. Slitage. Fläck.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 19 (1994), sid. 45f (brev 7106)

Klubbat pris
3 900
386
385
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
30 jun 2017 21:13
3 900 SEK
30 jun 2017 21:10
3 700 SEK
30 jun 2017 21:10
3 601 SEK
30 jun 2017 21:04
3 400 SEK
26 jun 2017 21:55
3 200 SEK
Rekommendationer