August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August Strindberg
(Sverige, 1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, brev, daterad 1910

Brev till Gustaf Brand (1857-1953), medicinare från Lund och en av
Strindbergs nära vänner sedan slutet av 1890-talet.

Egenhändigt skrivet och undertecknat brev, 7 juli 1910, 4 s. i 8:o., text på 2 sidor, undertecknat ”Strindberg”. Spår av vikning.
Avser Brands planerade exploatering av ett vattenfall i Västergötland,
där han hade ett hus i Rävlanda. Att döma av annan korrespondens
hoppades Brand att han och Strindberg skulle göra investeringen tillsammans, om de bara kan skaffa pengar. Brand skall helt ha saknat
talang för affärer.

Slitage. Vikveck. Fläck.

Publicerat: August Strindbergs brev, del 19 (1994), sid. 50 (brev 7112).

Formgivare

August Strindberg var en av Sveriges största författare, dramatiker och bildkonstnär. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Strindberg började måla redan som ung men gjorde ett uppehåll till in på 90-talet, när han kom att flitigt umgås med konstnärer både i Sverige och utomlands. Han utförde ett drygt hundratal målningar med vindpiskade hav, klippor, ovädershimlar och översvämningslandskap, han målade i breda drag med palettkniv i en återhållen, dramatisk färgskala och präglade av konstnärens starka temperament. Samtidigt ägnade han sig också åt modellering och hade en aktiv roll i konstdebatten. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal. Representerad bland annat på Nationalmuseum, Nordiska museet och Thielska galleriet i Stockholm samt i många privatsamlingar.

Klubbat pris
2 661
239
252
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
30 jun 2017 21:06
2 661 SEK
30 jun 2017 21:06
2 461 SEK
30 jun 2017 21:04
2 260 SEK
30 jun 2017 21:04
2 060 SEK
30 jun 2017 20:20
1 900 SEK
30 jun 2017 20:03
1 800 SEK
24 jun 2017 15:33
1 700 SEK
22 jun 2017 8:42
1 600 SEK
21 jun 2017 15:26
1 500 SEK