Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, hänge samt ett par örhängen, sterling silver, 1900-talets slut.

Hänge i form av en rosa prytt med cabochonslipad krysopras. Höjd ca 2,8 cm. Kedjan, fantasilänk, silver, ej Georg Jensen. Längd ca 45 cm. Örhängen, i form av blommor. Stift. Höjd ca 3,2 cm. Totalvikt ca 24,3 g.

Bruksslitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
1 200
106
111
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
9 sep 2017 23:13
1 200 SEK
9 sep 2017 23:12
1 100 SEK
9 sep 2017 23:12
1 000 SEK
9 sep 2017 23:12
950 SEK
9 sep 2017 23:12
900 SEK
30 aug 2017 14:48
800 SEK
30 aug 2017 7:47
500 SEK