Harry Booström – En konkret avantgardist

Auktion online t.o.m. 3 oktober
Skolad hos bland annat Isaac Grünewald och årsbarn med 1947-års män anslöt sig Harry Booström tidigt till konkretisterna. Inspirationen till sina konkreta kompositioner kom framför allt från naturen. I en elegant färgskala med varma och kalla toner ställda mot varandra skapade han dynamiska bilder med rytm, energi och rörelse. Booström var medlem i den internationella Groupe Espace som verkade för en funktionell samverkan mellan måleri, skulptur och arkitektur med utgångspunkt i den nonfigurativa konsten. Denna tema-auktion består av en samling med 45 verk med proveniens från hans mecenater på 1950-talet, William och Maud Appelquist, Gotlands största bilhandlare. En bok har även producerats i samband med utställningen och den finns att köpa under vår visning - se den här >

Vänligen notera: efter auktionen hämtas föremålen ut på Bukowskis, Västberga Allé 3 i Stockholm.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

161. Skrin, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets andra hälft, Barock.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK