Leica Camera AG (Ernst Leitz)

(Tyskland, Född 1914)
Leica Camera AG (Ernst Leitz)
(Tyskland, Född 1914)

KAMERA, LEICA M6, nr 2422201, 1997. Med Elmar f=9 cm 1:4 nr 1493090

Kromat kamerahus med Leicas röda och vita logga. Med Elmar f=9 cm 1:4.

Bruksslitage. Repor. Märken. Damm. Ej funktionstestad.

Formgivare

Leica Camera AG, tidigare Ernst Leitz Optische Werke i Wetzlar, skapade Leica-kameran i början av 1910-talet. Prototypen arbetades fram av Oskar Barnack 1913/1914 och kallas idag för Ur-Leica. Produktionen av kameror påbörjades dock ett antal år senare och lanserades först 1925, då med modell nr 1. Det revolutionerande med Leica var att filmen exponerades och drogs fram vertikalt vilket innebar nya möjligheter. Varje bildruta var nu mindre och fler bilder kunde exponeras på en och samma film. Denna funktion tillsammans med kamerans ringa storlek gjorde den mer praktisk än tidigare modeller. Leicaprodukter har även under hela sin existens var vida känd för sin fina optik. Denna har framförallt sin bakgrund i företagets ursprung, vilket var att tillverka just olika typer av optiska instrument. Kamerans första modeller är numrerade från I-III, och åtföljs av en bokstav. 1954 lanseras modell M3 vilken inleder den så kallade M-serien som tillverkas in till våra dagar. Mellan omkring 1970 till idag har ytterligare modeller skapats. Bland dessa finns R-och S-serien.

Klubbat pris
8 407
746
786
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
14 dec 2017 22:19
8 407 SEK
14 dec 2017 22:19
8 207 SEK
14 dec 2017 22:18
8 007 SEK
14 dec 2017 22:18
7 807 SEK
14 dec 2017 19:51
7 607 SEK
14 dec 2017 19:51
7 407 SEK
7 dec 2017 23:45
7 207 SEK
7 dec 2017 23:45
7 007 SEK
7 dec 2017 20:21
6 500 SEK
7 dec 2017 20:21
6 300 SEK
7 dec 2017 2:29
6 000 SEK
6 dec 2017 7:45
5 200 SEK
5 dec 2017 14:13
5 000 SEK