Emaljerad metall. Med lotus-dekor av Arne Ingemann Clausen. Diameter 20,5 - 28,5 cm.
Kantskador med smärre rostangrepp och nagg.
http://www.matslinder.no/2016/04/17/grete-prytz-kittelsen/