ARNE NORELL, karmstolar ett par sk Gripsholms-modell 1900-talets senare del
Stomme av trä, lösa dynor klädda med tyget Window design Josef Frank för Svenskt Tenn, sitthöjd ca 46 cm
Bruksskick. Obetydligt ytslitage. Senare klädsel.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.