Kan inte nå servern

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda atelier, signerad.

Polykrom med dekor av fåglar. Numrerad 935003/100. Diameter 15,5 cm, höjd 13 cm.

Bruksskick med smärre märken.

Formgivare

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 220
S
E
K
195
E
U
R
207
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
11
17 jun 2018 22:51
2 220 SEK
10
A
17 jun 2018 22:51
2 020 SEK
10
17 jun 2018 22:48
1 900 SEK
9
A
17 jun 2018 22:48
1 800 SEK
9
17 jun 2018 21:20
1 775 SEK
8
A
17 jun 2018 21:20
1 675 SEK
8
17 jun 2018 20:09
1 610 SEK
7
A
17 jun 2018 20:09
1 510 SEK
7
17 jun 2018 16:39
1 500 SEK
3
11 jun 2018 12:23
1 400 SEK
6
11 jun 2018 6:13
1 300 SEK
3
10 jun 2018 22:04
1 200 SEK
1
A
10 jun 2018 22:04
1 111 SEK
1
10 jun 2018 16:15
1 100 SEK
5
10 jun 2018 8:05
1 000 SEK
1
A
10 jun 2018 8:05
999 SEK
1
8 jun 2018 8:08
950 SEK
3
A
8 jun 2018 8:08
900 SEK
3
7 jun 2018 23:12
850 SEK
4
A
7 jun 2018 22:39
800 SEK
3
7 jun 2018 22:39
800 SEK
4
A
7 jun 2018 22:39
750 SEK
3
7 jun 2018 22:39
700 SEK
4
7 jun 2018 21:49
650 SEK
3
7 jun 2018 20:24
600 SEK
1
A
7 jun 2018 20:24
555 SEK
1
A
7 jun 2018 20:24
550 SEK
3
7 jun 2018 20:24
500 SEK
1
A
7 jun 2018 19:18
400 SEK
2
7 jun 2018 19:18
350 SEK
1
7 jun 2018 16:58
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

323. James Krenov, schatull på ben, Sverige 1900-talets andra hälft.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
48 000 SEK