Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75

Plate XIII ur Album 13, 1948. Bladstorlek 45,3 x 56,6 cm. Pur fil Marais paper.

Oramad. Gulnad efter passepartout. Blyertspåskrift i nedre vänstra hörnet. Uppfäst med brun papperstejp samt rester efter tidigare montering i övre marginalen. Enstaka fläckar.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Mourlot 85

Klubbat pris
11 500
1 003
1 049
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
27 jan 2019 19:39
11 500 SEK
27 jan 2019 19:39
11 200 SEK
27 jan 2019 19:38
11 000 SEK
27 jan 2019 19:38
10 500 SEK
27 jan 2019 19:38
9 700 SEK
27 jan 2019 19:38
9 500 SEK
25 jan 2019 1:07
9 000 SEK
19 jan 2019 16:24
8 200 SEK
18 jan 2019 9:12
8 000 SEK
17 jan 2019 13:31
2 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89