Sean Micka

(USA, Född 1979)
Sean Micka
(USA, Född 1979)

SEAN MICKA, Signerad och daterad 2013 a tergo. Blyerts på papper.

"Notes on Parker Peak, Yosemite National Park, California, U.S." Blyerts på papper 46 x 61 cm. Ramad med reflexfritt glas.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Sean Micka hade 2013 en separatutställning på Galleri Charlotte Lund, "Storytelling". I utställningens pressmeddelande står det:

"Teckningarna i utställningen är i kontrast till målningarna skira avbildningar av landskapen där tunna blyertsstreck endast tecknar bergens konturer och handskrivna texter beskriver landskapets geografi, geologi, mineralogi och periodiska element tillsammans med de kulturella, socio-ekonomiska och politiska händelser som har skett där. Teckningarna ger en inramning och en bakgrund till bergslandskapet både som geografisk plats och geologisk formation."

Klubbat pris
6 000
532
556
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
30 nov 2018 0:56
6 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19