RALPH E. KRUCK, tillbringare samt ask Westinghouse by The Hall China Co, USA. Formgivna 1939. Vas medföljer.

Tillbringare med lock, höjd 21 cm. Benporslin. Märkt.
Ask med lock, höjd 9,5cm. Benporslin. Märkt
Vas, lergods, höjd 14 cm.

Smärre ytslitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Hanks, David A. & Hoy, Anne Hoene, American streamlined design: the world of tomorrow, Flammarion, Paris, 2005, sid 130-131.

Klubbat pris
1 250
110
115
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
13 dec 2018 17:28
1 250 SEK
13 dec 2018 17:28
1 150 SEK
13 dec 2018 15:00
951 SEK
13 dec 2018 15:00
901 SEK
10 dec 2018 10:59
851 SEK
10 dec 2018 10:59
801 SEK
9 dec 2018 20:12
750 SEK
9 dec 2018 20:12
700 SEK
7 dec 2018 19:52
550 SEK
7 dec 2018 19:52
500 SEK
7 dec 2018 15:30
300 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60