Lars-Yngve Johanssons Samling II

Bukowskis har äran att bjuda in till den andra online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Det är en högst personlig och eklektisk samling - allt från surrealistisk konst till delar från hans välkända butiks inredning.

81 föremål
SÄNG, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN BERGMAN, sockerskål, silver, Luleå, 1811.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOLONN, 1900-tal.
KOLONN, 1900-tal.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, England, 1800-tal.
FÄLLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSCHATULL, 1800-tal.
VITRINSCHATULL, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEKORDELAR, 5 delar, trä, Sverige, 1700-tal och 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER/KATALOGER, 6 vol. Samlingar.
Klubbat pris
2 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, semiantik Ardebil, ca 182,5 x 130,5 cm.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKRIN, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KROK, smidesjärn, 1800-tal.
KROK, smidesjärn, 1800-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRER, 4 st, 1700-tal. Gouache på ben samt emalj på metall.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JULIUS KRONBERG, tillskriven, olja på duk/papp-pannå.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, Omkring 1920, akvarell, signerad.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLONNLJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBORD, Sverige, 1800-tal.
SPELBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Collier lås 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, 10 vol, möbellitteratur/arkitektur.
Klubbat pris
3 006 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÖCKER, 8 vol. Inredning.
BÖCKER, 8 vol. Inredning.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. 2 st, olja på duk, pannå.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYR, 1700-tal, gouache på bem, otydligt signerad.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAM/SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
4 155 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRITZ HÖGBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PORFYR, 5 delar, 1800-tal.
PORFYR, 5 delar, 1800-tal.
Klubbat pris
3 405 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GLAS,  5 stycken, 17-/1800-tal,
Klubbat pris
1 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, samtida.
VITRINSKÅP, samtida.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Blombrosch 18K guld med vita stenar  och en röd sten.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄPPAR 4 stycken, mestadels 1800-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 11 vol. Ryskt konsthantverk.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JÖRGEN HAMMAR, brons, signerad samt gjutarmärkt.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
1 966 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Armband 14K samt låghaltigt guld med turkosa stenar.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur, Cartier.
Klubbat pris
2 952 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 4 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 4 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLAS, 2 st, 1700-tal. Bl a Sverige.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISHINK, 1800-tal.
ISHINK, 1800-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, 1800-tal.
Klubbat pris
1 732 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, 1700-tal.
SPELBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÖCKER, 15 VOL. Svensk konsthistoria/Svenska konstnärer.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1800-tal.
LJUSKRONA, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 3 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 3 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GAFFLAR, 12+3 st, silver 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1700-tal. olja på pannå.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZANNE NESSIM, tusch, signerad.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOLUR, 1700-tal.
SOLUR, 1700-tal.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum".
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BÖCKER, 2 vol. "Vergoldete Bronzen I-II".
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, Sverige, 1800-tal.
SLAGBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINGRUPP, biksviporslin, omkring  1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, TIDIGT 1800-TAL. olja på duk.
Klubbat pris
3 767 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKSVÄRMARE, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK