TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.

Bricka med motiv av blå blomsterbuketter och ströblommor. Underrede fanerat med mahogny. Trissor och beslag av mässing. Längd 75. Bredd 54. Höjd 72 cm.

Bricka och bord ej ursprungligen varandra tillhörande. Skivan lagad. Torrsprickor. Fanerskador. Slitage. Krackelyr. Repor.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Klubbat pris
20 000
1 765
1 842
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
29 apr 2019 18:54
20 000 SEK
29 apr 2019 8:02
13 500 SEK
22 apr 2019 8:35
10 000 SEK