Erik Öhrmark

(Sverige, 1747-1813)
Erik Öhrmark
(Sverige, 1747-1813)

ERIK ÖHRMARK, taburetter, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Stämplade EÖM. Målade. Skuren derkor och dekor av pastellage. Bladhölstrade ben med kannelyrer. Fast stoppad sits. Längd 43. Bredd 39. Höjd 43 cm.

Senare målning. Senare klädsel. Torrsprickor. Slitage. Märken.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Klubbat pris
11 500
1 015
1 059
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
29 apr 2019 11:43
11 500 SEK
29 apr 2019 9:28
11 000 SEK
29 apr 2019 9:27
10 500 SEK
29 apr 2019 9:27
10 100 SEK
29 apr 2019 9:27
9 800 SEK
29 apr 2019 9:27
9 600 SEK
29 apr 2019 9:26
9 400 SEK
29 apr 2019 9:26
9 200 SEK
29 apr 2019 0:02
8 400 SEK
28 apr 2019 21:09
8 200 SEK
28 apr 2019 21:09
8 015 SEK
28 apr 2019 21:09
7 800 SEK
28 apr 2019 21:09
7 600 SEK
28 apr 2019 21:08
7 200 SEK
28 apr 2019 21:08
7 000 SEK
28 apr 2019 20:50
6 400 SEK
28 apr 2019 14:13
6 200 SEK
27 apr 2019 11:49
5 400 SEK
26 apr 2019 18:15
5 200 SEK
26 apr 2019 18:14
5 000 SEK
26 apr 2019 18:14
4 800 SEK
26 apr 2019 18:14
4 600 SEK
26 apr 2019 18:14
4 400 SEK
26 apr 2019 16:19
4 200 SEK
24 apr 2019 17:40
4 000 SEK
22 apr 2019 12:24
1 000 SEK
21 apr 2019 20:22
300 SEK