UNO TROILI, olja på duk, tillskriven.
Porträtt av Fredrik Wilhelm Taube (1813-1888), greve, generalmajor. Överste och chef för Kungliga Smålands Husarregemente 1858-80. På bröstet syns Sankt Olavs orden samt Svärdsorden. 51 x 38 cm.
Mindre tryckskador. Hål.