LOTTA HANNERZ, färglitografi, signerad och numrerad 1/50. Signerad bok medföljer.
"110%". Bladstorlek 22 x 18 cm. I originalkartong.
Originalboxen något skadad.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Lotta Hannerz är en svensk konstnär som bor och arbetar i Paris. Utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar både med måleri, skulptur och installationer i en illusionistisk värld, där sanningen är undanglidande. Lotta Hannerz skapar scener och ögonblicksbilder tagna ur en imaginär verklighet, snarlik vår egen. Hon har förkärlek för synvillor, leker med proportionerna och gör underfundiga ordlekar.