Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, lövverk, hjortar, landskap. Längd 7,5-9 cm.
Slitage, mistor. En kopp med nagg som har blivit ommålad, samt spricka vid handtag. Smärre nagg, bränningssprickor. Mindre kopp med smärre kantlagning.