Dekor i underglasyrblått. Bestående av:
En bojan med lock, med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, total höjd 14 cm.
En vas med lock, med motiv av blommor, total höjd 20,5 cm (nagg).
En vas, med dekor av skroll, antikviteter och blommor. Höjd 22 cm (stjärnsprickor).
En bägare, med motiv av drakar, höjd 9,5 cm.
Ett stekfat, med motiv av figurer i naturmiljö, längd 31,5 cm
Slitage, mistor, missfärgningar, bränningssprickor, nagg, en med stjärnsprickor.