1200606

Andreas Eriksson

(Sverige, Född 1975)
Andreas eriksson, akvarell, signerad och daterad 2004.

ANDREAS ERIKSSON, akvarell, signerad och daterad 2004.

Komposition. 26,5 x 19,5 cm. Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars), kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Flach, Stockholm.

Andreas Eriksson, född 1975 är en svensk målare, fotograf, skulptör och grafiker. 2007 erhöll han Baloise Art Prize, Art Statements, Basel, Schweiz. Eriksson har en stark internationell karriär hos den kände galleristen Stephen Friedman. 2011 representerade han Sverige vid Venedigbiennalen 2011. Naturen är en viktig inspirationskälla för konstnären. Den aktuella akvarellen kommer från Galleri Flach och är ett utmärkt exempel på Erikssons pappersarbeten.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Rekommendationer