1200664

Anders Österlin

(Sverige, 1926-2011)
Anders österlin, olja på duk, signerad och daterad 1952.

ANDERS ÖSTERLIN, olja på duk, signerad och daterad 1952.

"Landskap med fågel och fågelliknande djur". 44 x 65 cm.
.

Proveniens

Göteborgs Konstförening, "Anders Österlin", 1952.

Anders Österlin ingick, tillsammans med bl.a CO Hultén och Max Walter Svanberg, i imaginistgruppen. Liksom Hultén blev han medlem av Cobragruppen och det är då han utför sina absolut mest attraktiva och konsthistoriskt viktiga verk. Den aktuella målningen är från 1952 och innehåller, precis som i Hulténs målningar från tiden, inslag av fågel- och kvinnosymboler. Österlin är dock mer subtil, starkt påverkad av Klee, och i målningarna från denna tid skapar han något helt unikt i svensk konsthistoria, tillika något starkt oavsett vilken målare i Cobragruppen man jämför med.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Rekommendationer