SVEN PALMQVIST, vas och skål, "Kraka", Orrefors efter 1960.
Nätmönster i blått och violett, signerade ORREFORS Kraka P537 Sven Palmqvist samt Orrefors 9414 - 558 Kraka Sven Palmqvist, vasens höjd 15,5 cm, skålen höjd 11,5 cm, diameter 21,5 cm.
Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.
Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.
Obetydligt slitage.
Property of a Swedish Collector