KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Förgyllda och bronserade. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd 36, höjd 100 cm. Bredd mellan armstöd 54 cm.

Smärre dekorskador.

Utropspris
25 000 SEK