Vattenkanna på rechaud, silver, stämplad AE, möjligen Österrike-Ungern 1820-tal. Bidemaier.

Bukig, med dekor av raka knäckar, fällbart handtag med bengrepp, under locket genombrutet galler. Rechaud med svängda ben på kulfötter och svärtad träplatta. Höjd 37 cm, kannans vikt 1365 gram, total vikt 2122 gram.

Slitage.

Utropspris
10 000 SEK