Nicholai Pokrovsky troligen, kaviarsked, förgyllt silver och emalj, Moskva 1800-talets slut.

Skaft och blad med rik dekor av cloisonnéemalj i mörkblått, ljusgult, grönt, ljusblått, orange, rosa, lila, ljusgrönt och mossgrönt. Längd 19,5 cm.

Lätt slitage.

Proveniens

Skeden är en gåva till Sten och Dagny Bergman under Kamchatka expeditionen 1920-23. Upptäcktsresande Sten Bergman.

Utropspris
7 000 SEK