Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

FREDRIK AHLSTEDT, olja på duk, signerad.

Vy från landsbygden. 31x46 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.

Klubbat pris
1 000
11 410
1 040
Utropspris
1 500 EUR
Budhistorik (3 bud)
7 mar 2020 12:59
1 000 EUR
7 mar 2020 12:59
800 EUR
6 mar 2020 17:47
100 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377