Asmund Arle

(Sverige, 1918-1990)
Asmund Arle
(Sverige, 1918-1990)

ASMUND ARLE, Skulptur. Brons. Sign, numr och gjutarstämpel. Längd 41 cm, Höjd 17,5 cm.

Häst som rullar sig. Signerad Asmund Arle. Numrerad 5/6. Gjutarstämpel H Bergman fud. Mörkpatinerad brons. Längd 41 cm, höjd 17,5 cm.

Obetydlig ytsmuts. Smärre strödda skrapmärken . Något avnött patinering i kanter. God kondition.

Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle -Lizzie Olsson-Arle”, 5 feb - 29 feb 1972, jfr utställt exemplar i gips ("Häst som rullar sig").

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK 105, 1996, jfr avbildad komposition i gips på s. 124 och 125.

I början av 1970-talet visades en stor retrospektiv utställning med Asmund Arles verk på Konstakademien i Stockholm. Arle ställde ut 88 verk, varav några helt nya hästskulpturer från tidigt 70-tal.

"Hästarna som centralt tema för Asmund Arle utvecklades under de här åren. Det påpekade han själv i en intervju av Margareta Romdahl i DN med anledning av utställningen sålunda: Förhållandet häst-människa har alltid fängslat mig. Den mindre starke behärskar den starkare genom manipulation. Konsten har mestadels hyllat den stolte ryttaren eller skildrat hästen som lyder. ----Jag utgår hela tiden från en bestämd individ - antingen det är ett djur eller en människa. Djur är särartade personligheter". Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAKs publikation 105, sid 125-126.

Utropspris
30 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93