GUNNEL NYMAN, vas, "Pärlband", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1954.
Frihandsblåst klarglas med ellipsformade bubblor, signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö - 54. Höjd 22 cm.
Invändig beläggning, smärre repor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10