Paavo & Helena Tynell

Denna auktion presenterar ett samlat urval av objekt från det finska designparet Helena och Paavo Tynell. Paavo Tynell är känd för sina lampor. Hans djärvt minimalistiska former kombineras ofta med stora kupolbelysningsarmaturer som stöds av tunna, vinklade stativ eller pelare. Helena å sin sida var en begåvad glaskonstnär, känd för sin rustika, kurviga och färgstarka glasdesign.

32 föremål
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 690 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, modell 1451, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 1930-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
300 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, modell R2, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Klubbat pris
2 388 EUR
Utropspris
1 000 EUR