Pelle Swedlund – en privat samling

Pelle Swedlund var en svensk bildkonstnär född i Gävle 1865. Swedlund tillhörde den så kallade bortglömda generationen mellan Konstnärsförbundets krets och det moderna genombrottets män som fann sina stilideal i kontakt med internationella symbolismen under 1890-talet. Han fängslades särskilt av tidens romantiska känslosamhet. Pelle Swedlund målar i mustiga färger och hans verk har ofta ett lyriskt drag. Motiven är hämtade från hans långa vistelser på kontinenten, men även från Stockholm, Jämtland och Gotland.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

62. Berndt Friberg, miniatyrer, 17 st, stengods, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK