GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

Ett svängt fodral med målad dekor av blomster. Bredd 62, djup 22, höjd 210 cm. Vev.

Lod och pendel saknas. Senare målning, senare krön. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången.

Utropspris
4 000 SEK