FOLKFORM

(Sverige, Since 2005)
FOLKFORM
(Sverige, Since 2005)

FOLKFORM, "Libreria Lamp, Klein Blue", begränsad upplaga, Studio Folkform 2020.

Stomme stål, bemålat i Klein blått, kupa i vitt glas, märkt FOLFORM 2020, höjd ca 53 cm.

Libreria är formgiven av Folkform, inspiration till dess design är hämtad från inredning för bibliotek. Förlagan till Libreria formgavs till en utställning i ett bokbinderi i Milano 2017, där Folkform även lanserade en ny typ av bokhylla. Denna första serie av den nya Klein Blå modellen är numrerad och signerad och kommer att säljas i limiterad upplaga genom Folkform. Klein blå är en intensiv ultramarin färg som först blandades av den franske konstnären Yves Klein. Den serieproducerade versionen av Libreria finns endast i svart eller vitt och säljs via Örsjöbelysning.

FOLKFORM- grundades 2005 och utgörs av formgivarna Anna Holmquist och Chandra Ahlsell. I sitt arbete önskar de genom att nyttja olika material belysa och utmana våra förutfattade meningar om vad som anses vara värdefullt. I juni 2019 tilldelades de Bruno Mathsson-priset, som delas ut årligen sedan 1984 och är det största designpriset i Norden.

Utropspris
7 500 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60