STUDIO DEJAWU, "Skruvad Coat Hanger", Essem Design 2020.

Svartlackerad bok, bas med metallplatta, tre hängare. Signerad "Studio Dejawu Qiang Jiang July 2020" samt märkt Essem Design. Höjd 181 cm, bas diam 32 cm.

STUDIO DEJAWU etablerades i Stockholm 2015. Namnet är taget från känslan av obekant-förtroget (Déjà vu), en filosofi som driver och styr designprocessen. Att skapa tidlösa och ärliga produkter som kan fungera som kärl för minnen är Dejawus främsta intresse, och det inkluderar såväl möbeldesign, som produktdesign och konst.
Qian Jiang (f.1986 i Kina) grundare av Studio Dejawu 2015, har arbetat med allt från storskalig industridesign till lokalt snickrad möbeldesign. Han tog sin examen i industridesign vid Jiangnan University, China 2008 och har studerat masterprogrammet i Industridesign vid Lunds universitet.

Utropspris
3 500 SEK